Píšte kedykoľvek
5 Feb 2021 | B Zemkova
Mnoho ľudí si spája oxid titaničitý, tiež známy pod pojmom titanium dioxide, práve s kozmetikou určenou na opaľovanie, nakoľko oxid titaničitý účinne blokuje absorpciu ultrafialového žiarenia zo slnka, a tak efektívne pomáha chrániť našu pokožku.
Oxid titaničitý sa však aktívne používa už celé storočie okrem kozmetiky aj v potravinárstve, kde je známy ako oxid titaničitý E171, dokonca nájdeme oxid titaničitý v liekoch.
Nedávne laboratórne štúdie preukázali prekvapujúce zistenia súvisiace s bezpečnosťou používania tejto látky práve v potravinárstve. Na otázku či by ste sa jej mali vyhnúť aj v kozmetických prípravkoch zodpovieme v dnešnom článku!
Čistý oxid titaničitý je jemný biely prášok, ktorý poskytuje jasný biely pigment. Získavame ho v prírode primárne ťažením rôznych druhov minerálov.
Predstavuje retinol v kozmetike anti-age kúzlo, alebo je hrozbou pre vašu pleť?
Oxid Titaničitý kozmetike sa používa najmä ako biely pigment. Ak ste si doteraz mysleli, že ste s touto kozmetickou prísadou ešte nemali tú česť, omyl! Oxid titaničitý je skrátka skoro všade, kam sa pozrieme.
Nájsť ho môžeme v bežných zubných pastách, deodorantoch, v dekoratívnej kozmetike od korektoru cez make-upy, púdre či očné tiene. Používa sa rovnako v BB & CC krémoch, dokonca, ako pigment pri tetovaní.
Vo viacerých Európskych krajinách vrátane Talianska a Francúzska sa šíri znepokojivá informácia o obsahu nežiaduceho potenciálneho karcinogénu oxidu titaničitého.
Francúzsky národný ústav pre poľnohospodársky výskum (INRA) totiž zverejnil laboratórne testy, ktoré preukázali, že myši vystavené oxidu titaničitému v podobe nanočastíc majú ďaleko vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny hrubého čreva.
Nakoľko však išlo o test vykonaný na myšiach, nie je možné automaticky predpokladať, že rovnaké účinky bude mať látka aj na človeka. Testy sa navyše týkali iba nanočastíc, o ktorých vám prezradíme viac ďalej v článku. Výskum je, teda dobrým východiskovým bodom pre ďalšie výskumy, rozhodne tu však nie je dôvod šíriť poplašné správy.
Všeobecne sa oxid titaničitý považuje za bezpečnú látku, ktorá je vhodná pre osoby s citlivou pokožkou (i pre dojčatá). Nevstrebáva sa do pokožky a nedráždi ju. Ak sa však používa vo forme nanočastíc, ktoré vstrebateľné sú, môže sa jednať o škodlivú látku, ktorá je schopná zapríčiniť zápaly a genetické poškodenia.
Európska únia vyžaduje označenie "nano" u daných ingrediencií na obaloch kozmetických produktov, preto upozorňujeme na dôkladné čítanie príbalových informácií v prípade, že by ste sa chceli tejto prísade radšej vyhnúť. :)
Zistite, ktorá zložka v kozmetike je hydratačnou bombou pre vašu pleť!
Autor: Lenka Jančulová
Vyrážky na brade signalizujú problém! Vieme, na čo si dať pozor
12 Aug 2020 | Nikola Nečedová
Trápia vás vyrážky na krku? Vieme, čo sa vám telo snaží povedať
29 Oct 2020 | Nikola Nečedová
Čo je laminácia obočia? Trend, ktorý musíte vyskúšať!
21 Jan 2021 | B Zemkova
Ako odstrániť gélové nechty doma? Hlavne opatrne!
22 Mar 2021 | B Zemkova
Vlasy v hlavnej roli: Líčenie pre blondíny, brunety a čiernovlásky
10 Sep 2020 | Nikola Nečedová