RÝCHLE DORUČENIE OBJEDNÁVKY
Darček ku každej objednávke nad 25 EUR
Mail
info@glowup.sk

Píšte kedykoľvek

Domov / Blog

15 Aug 2020 | Nikola Nečedová

Parabény v kozmetike: sú tieto konzervačné látky bezpečné?

Parabény v kozmetike: sú tieto konzervačné látky bezpečné?

Väčšina kozmetických výrobkov obsahuje hojné množstvo parabénov. Môžu byť v pleťových krémoch, make-upe, mydlách, šampónoch, sprchových a telových mliekach alebo aj v deodorantoch a antiperspirantoch.​ Pýtate sa, čo sú parabény? Za termínom „​parabény“​ sa v podstate skrýva všeobecné pomenovanie pre konzervačné látky, ktoré výrazne predlžujú jednotlivým výrobkom dátum spotreby. 

Parabény majú antibakteriálne účinky, čo pre nás ako spotrebiteľov v preklade znamená, že vďaka nim naša kozmetika nesplesnivie a nepremnožia sa v nej baktérie. Takto si môžeme naše obľúbené produkty užívať oveľa dlhšie bez strachu, že sa nám do týždňa pokazia! Parabény sú však ropného pôvodu, a to nás vedie k otázke – sú naozaj parabény v kozmetike také neškodné, alebo by sme mali ich denné používanie zvážiť?

 

Parabény v kozmetike: sú tieto konzervačné látky bezpečné?

 

Recept na katastrofu, či len neškodné konzervačné látky? 

Najčastejšie sa v kozmetických produktoch stretneme so štyrmi druhmi parabénov. Sú to:

  • methylparaben,
  • propylparaben,
  • butylparaben,
  • ethylparaben.

Všetky sú schválene európskou legislatívou a zároveň povolené ako prídavné kozmetické konzervačné látky. Veľakrát sa v jednom produkte nachádza viac ako jeden druh parabénov a často ich možno nájsť v kombinácii s inými chemickými konzervačnými látkami. To, či vaša kozmetika obsahuje niektoré z vyššie uvedených konzervačných látok, ľahko zistíte po preskúmaní zloženia na obale. Európska únia im dáva zelenú a tento fakt nás do istej miery môže upokojiť z hľadiska bezpečnosti ich používania, avšak „​nie je parabén ako parabén“

Výrobcovia ich milujú a niet sa čomu čudovať! Sú funkčné, lacné a vyrábajú sa z ropy. Spotrebitelia majú však iný názor. Po tom, čo vedecká štúdia spred niekoľkých rokov preukázala, že niektoré parabény (alebo ich vyššia koncentrácia v produkte) stoja za hormonálnymi poruchami a dokonca vznikom rakoviny prsníka u žien, si celkovo tieto konzervačné látky získali množstvo odporcov. 

 

Parabeny jsou hojně používané konzervanty

 

My však tvrdíme, že netreba byť skeptický. Veľká časť výrobcov ide s dobou a parabeny buď zredukovala, alebo dokonca úplne upustila od výroby produktov s ich obsahom. Hneď, ako boli vykonané štúdie, ktoré preukázali isté zdravotné nebezpečenstvo, na veľké značky bol vyvinutý taký tlak, že dnes už pri návšteve drogérie len ťažko nájdeme výrobky s obsahom teraz už zakázaných parabénov alebo vysoko koncentrované kombinácie parabénov v produktoch!

Nižšie vám poskytneme stručný zoznam parabénov v kozmetike.

 

Prehľad parabénov v kozmetike (podľa aktuálnej Európskej legislatívy) 
Povolené parabény Obmedzenia povolených parabénov  Zakázané parabény 
Methylparaben a soli* Maximálna povolená koncentrácia kombinácií parabénov v jednom kozmetickom prípravku je 0,8 %. (žiadny z jednotlivých druhov parabénov zároveň nesmie v kombinácií prekročiť koncentráciu 0,4 %) Isopropylparaben a soli 
Propylparaben a soli  Isobutylparaben a soli 
Butylparaben a soli  Phenylparaben 
Ethylparaben a soli Platí rovnaká maximálna povolená koncentrácia pre celkový mix parabénov (0,8 %), ale tieto dva druhy nesmú v kombinácií prekročiť koncentráciu 0,14 %. A ďalej sa nesmú vyskytovať v kozmetike určenej pre deti do 3 rokov (pre oblasť plienok) a nesmú sa používať v kozmetike, ktorá sa neoplachuje.  Pentylparaben 
4-hydroxybenzoic acid a soli Benzylparaben

*Konkrétne methylparaben je jedným z najčastejšie používaným, preto ho s veľkou pravdepodobnosťou nájdete vo výrobkoch s obsahom parabénov najčastejšie.

 

Nenechajte sa oklamať produkty „​bez parabénov“! 

Pri nákupe kozmetiky však zostaňte obozretne a zloženie produktov si vždy aspoň námatkovo skontrolujte. To platí aj pre produkty s etiketou „​PARABEN FREE“​​, ktorá by mala zabezpečiť nulové množstvo týchto konzervačných látok v produkte. Bohužiaľ, má to háčik. Vo výrobkoch s týmto označením sa častokrát nachádzajú iné chemické náhrady, a tak sa neraz stane, že v snahe ušetriť naše zdravie len naletíme na marketingový trik.

 

Paraben free kozmetika

 

Dá sa to aj bez chémie 

Ak sa však parabénom chcete vyhnúť na plnej čiare – prírodná alebo bio kozmetika sú vynikajúca alternatíva.

 

Prečo odporúčame siahnuť práve po prírodnej kozmetike?

Benefity používania prírodnej kozmetiky: 

  • látky, z ktorých sa takáto kozmetika vyrába, sú naturálneho pôvodu a získavajú sa z rastlinných silíc,
  • táto kozmetika by mala obsahovať prírodné látky ako rastlinné a bylinné extrakty alebo esenciálne oleje, ktoré prispievajú k dlhodobému zdraviu nášho tela i pokožky,
  • environmentálne dôvody, šetrenie životného prostredia.

 

 

Extra tip: Dôkazom, že chémia v kozmetike nemusí byť vždy zlá, je jedna z najúčinnejších zvlhčujúcich zložiek v kozmetickej chemii – urea! Táto látka sa prirodzene tvorí v ľudskom tele a nachádza sa v každej zdravej pokožke! Urea používaná v kozmetických prípravkoch je však vyrobená chemickou cestou. Krém s ureou musíte vyskúšať, čítajte ďalej... 

 

Článok Urea v kozmetike: Viete, čo to je a prečo sa používa? nájdete tu. 

 


Ďalší článok